Murray County 2020 General Primary Election Returns

Election 2020, Politics
election returns

MURRAY COUNTY, Ga – The polls have closed for the June 9 General Primary. To review the unofficial election returns for your local races, see below. Please remember all the results are unofficial until certified by the Secretary of State.

United States

President

Republican

Donald J. Trump (I) Presumptive winner

Democrat

Michael Bennet

Joseph R. Biden Presumptive winner

Pete Buttigieg

John K. Delaney

Tulsi Gabbard

Amy Klobuchar

Deval Patrick

Bernie Sanders

Tom Steyer

Elizabeth Warren

Andrew Yang

US Senate Georgia

Republican

David Perdue (I) Presumptive winner

Democrat

Sarah Riggs Amico

Marckeith DeJesus

Maya Dillard Smith

James Knox

Tricia Carpenter McCracken

Jon Ossoff

Teresa Tomlinson

 

US GA District 14

Republican

John Barge

Ben Bullock

Kevin Cooke

John Cowan

Clayton Fuller

Marjorie Taylor Greene

Andy Gunther

Bill lHembree

Matt Laughridge

Democrat

Kevin Van Ausdal Presumptive Winner

 

State Offices

Georgia Public Service Commission District 1

Republican

Jason Shaw (I) Presumptive winner

Democrat

Robert Bryant Presumptive winner

 

Georgia Public Service Commission District 4

Republican

Lauren McDonald Jr. (I) Presumptive Winner

Democrat

Daniel Blackman Presumptive winner

John Noel

 

State Senate

Georgia State Senate District 54

Republican

Chuck Payne (I)Presumptive winnerr

Dan McEntire

Democrat

 

State House

Georgia House of Representatives District 5

Republican

Matt Barton (I) Presumptive winner

Democrat

 

Georgia House of Representatives District 6

Republican

Jason T. Ridley (I) Presumptive winner

Democrat

 

Georgia House of Representatives District 11

Republican

Rick Jasperse (I)

Charlotte Williamson

Democrat

Kayla Hollifield

 

District Attorney

DA Conasauga

Republican

Bert Poston (I) Presumptive winner

Democrat

 

Supreme Court

Georgia Supreme Court

Charlie Bethel (I)

Beth Beskin

 

Georgia Supreme Court

Sarah Warren (I) Presumptive winner

Hal Moroz

 

Court of Appeals

 

Georgia Court of Appeals

Christian Coomer (I)

 

Georgia Court of Appeals

Elizabeth Gobeil (I)

 

Georgia Court of Appeals

Sara Doyle (I)

 

Georgia Court of Appeals

E. Trenton Brown III (I)

 

Georgia Court of Appeals

D. Todd Markle (I)

 

Superior Court

Conasauga District

B. Scott Mintor (I) Presumptive winner

 

COUNTY

Commission Chairman

Republican

Howard Ensley

Greg Hogan (I)

Democrat

Tax Commissioner 

Republican

Billy Childers (I)

Democrat

Sheriff

Republican

Dekota Boling

Jimmy Davenport

Keith Pritchet

Brian J. Ingle

Democrat

Clerk of Superior Court 

Republican

Donna Flood (I)

Democrat

Magistrate Judge  Position One

Republican

Chris Fowler (I)

Democrat

Magistrate Judge  Position Two

Republican

Eric Hooker(I)

Democrat

Probate Judge

Republican

Brett Morrison

John Waters (I)

Democrat

Board of Education District One 

Republican

Sparky Roberts (I)

Democrat

Board of Education District Two

Republican

Renda Baggett (I)

Democrat

Board of Education District Three 

Republican

Aaron Phillips (I)

Democrat

Board of Education District Four 

Republican

Hunter Phillips

Greg Shoemaker (I)

Greg Spivey

Democrat

County Surveyor

Republican

Democrat

County Coroner

Republican

Jason Gibson (I)

Democrat

Soil and Water Conservation

Republican

Jimmy Petty (I)

Democrat

To see the state election returns, click here.

Run-off elections will be held on August 11 if needed. The General Election is scheduled for November 3 as well as the jungle primary for Senator Kelly Loeffler’s seat.

Leave a comment

Back to Top

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!